czwartek, 12 listopada 2015

Mysz z wełny

Jedną z ulubionych czynności, jakich uczono dzieci na zajęciach z ZPT, czyli tzw. pracach ręcznych, było szydełkowanie lub nauka robótki na drutach. Obecnie umiejętności te, w czasach kiedy wszystko jest w sklepach i można każdą rzecz kupić, są rzadko wykorzystywane. Ale mogą się przydać, szczególnie kiedy ma się małe dzieci. Robienie na drutach i na szydełku pozostało jedną z tych czynności, której efekt widzimy od razu. Dają poczucie zadowolenia i sprawności. Dzięki czynności jest możliwe zrobienie przedmiotów, które zdumiewają swoją prostotą, jak np. podstawka pod kubek ale i zachwycają specyficznym urokiem.
 Jedną z najprostszych robótek z wełny, jaka możemy zaproponować także dzieciom w wieku szkolnym, jest zrobienie małej myszki na szydełku. Do jej wykonania potrzebna jest wełna (różnego koloru i różnego typu) i szydełko o rozmiarze 3. Na samym początku robimy łańcuszek z 6 oczek, a następnie łączymy go ze sobą. Następnie kolejno przerabiamy oczka robiąc półsłupki. Tworzymy w ten sposób okrąg o niewielkiej średnicy. W dalszej kolejności przerabiamy dwa oczka i zakańczamy – robimy w ten sposób maleńką piłeczkę, którą napychamy kawałkami wełny.
  Żeby powstała myszka musimy zrobić jej też główkę, którą tworzymy w ten sam sposób, ale w połowie przerywamy pracę i robimy uszka wbijając w jedno oczko szydełko i robiąc słupek, a następnie wbijając w to samo oczko – kolejny (tych słupków powinno być trzy), przerabiamy trzy kolejne oczka półsłupkami, a następnie robimy to samo ucho wbijając w jedno oczko szydełko i przerabiając kolejne trzy słupki. Później zakańczamy okrąg zmniejszając systematycznie liczbę oczek, a na zakończeniu mocujemy nosek z koralika (wnętrze wypychamy także kawałkami wełny). Nogi i ręce myszki robimy łańcuszkiem, a na ich końcach mocujemy koraliki. Wszystkie cztery łańcuszki przyszywamy do tułowia myszki, by powstały nogi i ręce. Musimy też przyszyć do tułowia głowę, co robimy za pomocą igły i nitki w tym samym, co mysz kolorze. W dalszej kolejności robimy z koralików oczy, a potem mocujemy ogonek z kawałka wełny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz