wtorek, 24 listopada 2015

Baranek z masy solnej

Masa solna to bardzo wdzięczny materiał, z którego możemy stworzyć wiele przedmiotów. Kojarzy się nam z dzieciństwem i zajęciami w kółku plastycznym w przedszkolu lub szkole podstawowej. Niemniej jednak warto docenić taką prostotę i wykorzystać ją do wykonania pięknych przedmiotów, które ozdobią nasz dom.

 


 Masę solną robi się dość łatwo. Potrzebna do tego będzie sól, mąka i woda. Proporcje są następujące 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli i około 100 – 125 ml wody. Całość należy ugniatać w taki sam sposób jak ciasto na pierogi aż do uzyskania jednolitej masy. Nie należy dodawać więcej, niż się zaleca wody, ponieważ sól absorbuje wodę z otoczenia. Do wykonania bardzo małych modeli z masy solnej wiele osób zaleca dodanie około 2 łyżek mąki ziemniaczanej, która doda masie sztywności i szybszego zawiązania się jej. 
 
Do wykonania figurki potrzebna też będzie wyciskarka do czosnku, dzięki niej będzie możliwe zrobienie barankowi skłębionych kępek sierści. Z masy solnej robimy dwie kulki. Jedna posłuży za tułów, a druga za głowę. Na tułowiu mocujemy sierść, natomiast do głowy przyklejamy niewielkie uszy. Następnie rysujemy na pyszczku kreseczki imitujące nosek i buzię. Kolejnym etapem jest suszenie figurki. Możemy to robić jedynie w pomieszczeniu przewiewnym lub na słońcu, w żadnym wypadku nie należy baranka umieszczać w mikrofalówce lub piekarniku. Po wysuszeniu możemy figurkę pomalować kolorowymi farbami. Świetnie do tego się nadają farby akrylowe lub plakatowe. Kiedy farba wyschnie, możemy nałożyć na nią lakier w spreju lub nałożyć go pędzelkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz